Jak nejúčiněji naklíčit semena chilli papriček? Jak správně zasadit feferonky?

Skladování semen

parnicek2Semínka skladujeme v suchém a mírně vytápěném prostředí, bez přístupu světla. Například ve špajzu v papírové krabici. Pouze dokonale zralá a zdravá semínka mají vysokou klíčivost - až 90%, která může být při dodržování optimálních podmínek pro uskladnění semen i několik let.

Správné klíčení semínek chilli papriček

Existuje několik způsobů jak docílit vysoké úrovně klíčivosti, musíme se však držet určitých pravidel. Nejjednodušší a nejlevnější se může zdát použití substrátu, který by měl být vždy sterilní (docílíme např. vypálením v troubě), zbaven škůdců, plísní a hub. Při výsevu semínka sejeme asi 3 mm hluboko do vlhkého substrátu a umístíme je na teplém místě. V žádném případě nedáváme semínka klíčit za okno nebo na topení, kde se střídají denní a noční teploty, semínka vám tak budou klíčit velice pomalu a nebo také nevyklíčí ani jedno semínko, protože se může stát, že teploty na topení vyskočí příliš vysoko a semínka tak uvaříte. Nebo naopak vám výsevní substrát či rašelinové tablety JIFFY přeschnou a semínka budou tak na vyhození.

parnicek4Důležité je udržovat konstantní teplotu v rozmezí 25 - 28°C. Nejvhodnější pro klíčení semen jsou plastové pařníčky s horním víkem a ventilačními otvory, kde jsou dokonalé podmínky pro bujení klíčku. Zavlažování provádíme rozprašovačem, abychom semínka nevyplavily. Každý den kontrolujeme povrch substrátu a  v případě, že se objeví na povrchu plíseň, odstraníme jí a víko pařníku pootevřeme a snížíme tak vlhkost. Během týdne se mohou začít objevovat první klíčky (podle druhu papriky) a následný první pár děložních listů. Nastává období kdy pikýrujeme do samostatných květníků.

Pařníčky lze dnes koupit v každém lepším hobby obchodě. Mně se osvědčily například i plastové misky, ve kterých se prodává maso. Stačí vypláchnout a použít dva kusy proti sobě a super pařníček je na světě téměř zdarma.

Jak rychle klíčí chilli papričky?

parnicek3Buďte trpěliví 🙂

Rychlost klíčení semen je závislá na teplotě, vlhkosti a odrůdě. Domestikované druhy Capsicum Annum mohou začít klíčit již třetí den od vysetí. Capsicum Chinense, které jsou také považovány za jedny z nejnáročnějších, mohou začít klíčit až za 6 týdnů. Z naší praxe a zkušeností však vyplívá, že odrůdy jako Jalapeno nebo kozí rohy začínají klíčit již 5 - 6 dní po vysetí! Takovéto klíčení lze dosáhnout pouze v případě, že semínkům dodáte potřebné podmínky - 25 - 28°C po dobu 24 hodin. Do 3 - 4 týdnů nám vzejdou vždy všechna zasetá semínka chilli papriček.

parnicek1Pokud semínko nevyklíčí do 3 týdnů, začne plesnivět, může se jednat o hluché nedozrálé osivo, nebo o nedodržení některé z podmínek nutných ke zdárnému vyklíčení semene. Důležitou podmínkou je dosažení teploty nad 25°C v prostředí, kde semena necháváme naklíčit. Dalším důležitým faktem je, že výsevní substrát nebo rašelinové tablety JIFFY nesmí být přemokřené, stát ve vodě - klíčivost bude opět nulová, semínka tak utopíte a shnijí Vám.


3 Responses to Jak nejúčiněji naklíčit semena chilli papriček?

 1. František Novák says:

  Dobrý den. Koupil jsem si v elektro prodejně elektrické zařízení na klíčení rostlin, V minulosti se něco podobného prodávalo pod názvem jogurtovač. Od jogurtovače se liší tím,že na topnou desku se dává miska s víkem na udržování vlhkosti. Testoval jsem jakou dosáhnu uvnitř teplotu a naměřených 42 C se mi zdá poměrně dost. Je to na závadu ?

  Odpovědět
  • Dobrý den. Upřímně mi 42 stupňů přijde již pro klíčení moc, ale možná se pletu. Já osobně nechávám klíčit semínka chilli při 27-30 stupních a mám téměř 100% úspěšnost. Nicméně, semínka chilli mají rády teplo a můžete to vykoušet při mírně vyšší teplotě a dát nám vědět své zkušenosti. Díky za info a mnoho pěstitelských úspěchů 😉 Luděk

   Odpovědět
 2. Jarda says:

  Dobrý den. Pěstírnu na papričky jsem udělal ze staré chladničky.Dolu jsem umístil 40 watovou žárovku krytou plechem proti skapávající vodě, na strop jsem dal ledkové pásky a s proměnlivou barvou. Termostat je z bojleru.Stačí. Dá se doregulovat + – 4 stupně. Větrací otvory jsou zepředu na dveřích dole a ve sropě. Dáse přidělat větráček napojený na vlhkoměr.
  Funguje to již 3 rok a dobrý.
  Hezký den.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top