Návod na pěstování chilli papriček pro začátečníky

//Návod na pěstování chilli papriček pro začátečníky

Návod na pěstování chilli papriček pro začátečníky

paprika v kvetinaciPaprika je spolu s rajčaty horkým favoritem „balkonářů“. V závětří vyhřátého balkonu se jí velmi dobře daří. Které odrůdy jsou pro pěstování na balkóně ideální a jak se o ně starat?

Čerstvou, lahodnou zeleninu si můžeme vypěstovat i bez zahrádky. Pokud máme balkón, který není orientovaný na severní stranu, bude se na něm dařit nejen okrasným květinám, ale i zakrslým rajčatům, bylinkám v neposlední řadě paprikám, které patří mezi nejchutnější plodovou zeleninu. V nádobách vypadají i velmi dekorativně, na výběr máme mnoho vhodných odrůd. Platí pro ně stejná pravidla, jaká je třeba dodržovat při pěstování zeleniny v nádobách. A specielně pro ně platí, že čím více slunečních paprsků dostanou, tím lépe.

Osvědčená klasika

V truhlících si výtečně vede například úrodná odrůda Amy.  Vlivem omezeného kořenového prostoru v nádobě se ještě zvýrazní její kompaktní růst. Vyniká vysokou úrodou hrubostěnných smetanově bílých plodů lahodné chuti. Plodí opakovaně až do pozdního podzimu. Necháme plody dobře vyzrát (sklízíme je ale dřív než začnou červenat), až tehdy mají silnou stěnu dužiny.

 

Paprika pro děti

Opravdovou lahůdkou pro mini zahrádku je paprika Hamík. Menší oranžové plody téměř bez semen jsou skutečně sladké, takže chutnají i dětem. Rostlina jich navíc nese velké množství. Při pěstování v nádobě tvoří nízké stvoly plné oranžových světélek.

 

Nejpálivější plody: pěkně vypadají a chutnají jako oheň

Na balkoně si přijdou na své i milovníci pálivých paprik: capsaicin odpovědný za pálivost:

 • prokrvuje sliznice
 • zvyšuje chuť k jídlu a podporuje zažívání
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi

paprika3Capsaicin také rozšiřuje úsměv – podporuje totiž vylučování endorfinu – „hormonu štěstí“ – do krve. Z omezeného prostoru truhlíku lze sklidit dostatek „hořících“ plodů pro celou rodinu a zbude i pro sousedy. Habanero  patří k tomu nejpálivějšímu, co existuje ve světovém sortimentu paprik! Tři rostliny této papriky v truhlíku postačí i pro ty největší milovníky capsaicinu.

Většina kompaktních, tzv. okrasných papriček je jedlá a taky silně pálivá. Jako specialita stojí za vyzkoušení pravé čili. Štíhlé 5–7 cm dlouhé plody jsou skutečně pálivé. Kdo je na „extra pálivé“, sáhne po odrůdě Habanero, která je nově dostupná dokonce v červené i oranžové formě. Rostliny dorostou v truhlíku ideální velikosti 25–30 cm, mají pevnou stavbu, krásně větví a jsou výrazně dekorativní. Jejich 3–4 cm dlouhé plody jsou mírně nepravidelného tvaru.

 

Dekorativní keříčky

V nádobách působí velmi dekorativně keříčkové, nízké, kompaktní papriky odrůdy Pyramid. Pálivé dvoucentimetrové plody mají pyramidální tvar. Zvláštností této odrůdy je výrazná změna barvy v průběhu vývoje plodu. Mladé papričky jsou světle žluté až žlutozelené, postupně se vybarvují do fialova a dalším zráním do oranžova a červena. Různá stadia vývoje plodů a tedy i různé barvy jsou na rostlině najednou a tvoří zajímavou duhovou kombinaci.

 

 

3 komentáře

 1. Baron Pavel 24.6.2016 v 13:01 - Odpovědět

  prosím potřebuji poradit mám krásně rozvětvený keřík habaniero kvete nádherně avšak po odkvětu mi miniaturní paprička upadne společně se stopkou.hnojím pravidelně je na slunném místě a zálevku má pravidelnou co je špatně?

  • LudmilaEgrova 15.9.2016 v 13:53 - Odpovědět

   i já mám problém,pěstuji papričku Habanero,kdýž rozkvetla,upadl květ i se stonkem a nevím,čím to je

 2. wallace 2.10.2016 v 19:52 - Odpovědět

  zdravim nevim jakto ale mam zato ze se chytnou jen ty nejsilnesi plody ale muze to byt I tim ze je malo zalita rostlina a upadne..me taky spousta upadla ale dost se jich chytlo..jak jste dopadli?sklidili jste neco??

Napsat komentář

three + three =

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..