Návod na stavbu fóliovníku. Jak levně postavit fóliovník?

//Návod na stavbu fóliovníku. Jak levně postavit fóliovník?

Návod na stavbu fóliovníku. Jak levně postavit fóliovník?

Po loňské zkušenosti s pěstováním chilli papriček v kupovaném, nicméně malém fólivníku, jsem se letos rozhodl postavit si svůj vlastní, větší fóliovník na zahradě. Inspiroval jsem různými fotografiemi podobných staveb pařenišť a fólivníku, které lze po chvilce hledání nalézt. Rozhodl jsem se jako základní materiál použít dřevěné trámky a obyčejný igelit – popravdě jsem se snažil stavět levně.

Ke stavbě jsem použil střešní latě z Baumaxu o rozměrech 50×30 mm v délce 4 metry a celý fóliák má tudíž základnu 4×2 metry, což je pro moje potřeby naprosto postačující. Koupil jsem dvacet latí, ale lepší by bylo mít jich 25, chyběl by mi materál, naštěstí jsem měl nějaká prkna v dílně, tak stavba mohla probíhat bez problémů.

Nejprve jsem postavil stěny, pak je spojil dohromady pomocí různých plechových spojovacích vinglů a vrutů. Používal jsem většinou L profily, raději bych T profily, ale momentálně nebyly skladem a nechtělo se mi čekat.

Střecha fólivníku přišla na řadu až když byla celá konstrukce smontována a vyztužena několika příčnými prkny, které celému pařeništi dodaly patřičnou pevnost.

K potažení povrchu jsem použil obyčejnou igelitovou fólii, kterou jsem koupil v roli 1m šíře, 50 m délka. Vím, že tento druh fólie není nejlepší a vydrží pravděpodobně asi jen jednu sezónu, nicméně letos vítězila nízká cena. Pokud se fóliovník osvědčí, dostane příští rok kvalitní, kašírovanou fólii.

Při potahování fólivníku jsem využil mechanickou sponkovačku (doporučuji profi, ne kancelářskou) a pod každou sponu jsem dal podložku z PET lahve, kterou jsem si nastřihal na čterečky 2×2 cm, aby spona netrhala igelit.

Nakonec přišly na řadu dveře a větrací okno, které jsem vybavil automatickým otvíračem, který zatím funguje na jedničku.

Uprostřed fólivniku jsem nechal prostor pro zhruba 30 cm širokou uličku a na záhony jsem zaryl trochu kravského hnoje a nakonec záhony zakryl černou mulčovací fólií (nerad pleju a toto pomáhá proti plevelu a zároveň udržuje vlhkost v půdě).

Jako třešničku na dortu jsem nainstalovat kapkovou závlahu a vysadil pro letošní rok patnách druhů papriček a feferonek.

Přikládám Video o automatickém zalévání ve skleníku …

 

6 komentářů

 1. Miroslav 29.12.2016 v 9:56 - Odpovědět

  Pekný návod. tohto roku budem aj ja stavať kôli chilli papričkam.ukladam do založky a vyskušam.

 2. Petra 2.1.2017 v 20:20 - Odpovědět

  Vypadá skvěle! Jak to dopadlo s folii? Budete ji měnit? A na kolik vás to celé vyšlo?

 3. jana 22.1.2017 v 16:21 - Odpovědět

  Já bych ráda postavila foliovník z pet lahví. Může mi někdo poradit ? Nevím jak na to . Jana

 4. PP 17.5.2017 v 14:04 - Odpovědět

  Děkuji za úžasný návod. Mohl byste prosím napsat, kde jste koupil folii? Stačila by mi obyčejná, ale všude narážím jenom na lepší, kterou dostane, jak vy píšete, když se osvědčí 🙂

 5. Martin 2.11.2017 v 16:44 - Odpovědět

  Vypadá moc dobře a skoro jako od profesionálů. Taky jsem řešil nedávno otázku, jestli fóliovník postavit, nebo koupit. Nakonec jsem jej sehnal odsud: http://i-market.cz/99-foliovniky-a-skleniky a jsem spokojený. Dokonce to vypadá, že by fólie opravdu mohla těch cca 10 let vydržet, jak deklarují.

 6. Zdenek 16.11.2017 v 8:43 - Odpovědět

  Super navod, ja budem stavat tiez, ale az na buduci rok na jar. Na aku teplotu mate nastavene aby sa otvaralo to autmaticke okno? Staci take male okno na dostatocne vetranie?

Napsat komentář

18 − 2 =

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..