Jak a kdy zalévat papriky a chilli papričky?

rostlina-chilli-paprikaRostlinky, kterým ještě nenarostly pravé lístky, kropíme rozprašovačem. Po nárůstu pravých lístků květináček dáme na podmisku, do které lejeme vodu. Stačí trochu, rostlinka je malá, a jelikož výsev se provádí zhruba v polovině února, slunce ještě tolik nehřeje a rostlina n nepotřebuje tolik vody. Jakmile všechna voda zmizí, dolejeme ji. To se zpravidla neděje víckrát, než 2x denně, ráno a večer.

Čím větší rostlinku máte, tím více vody bude potřebovat. Nezapomeňte pod větší květináč dát také větší podmisku a nalejte více vody.

V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné je vhodné je zalévat každý 2-3 den nebo kdykoli je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji můžete papričky zalévat klidně každý den. V parných letních dnech, a pokud jsou rostlinky ve sklenících, někteří pěstitelé zalévají papriky i dvakrát denně.

Nejintenzivněji rostlinku zalévejte v horkých dnech. Nebojte se podmisku naplnit až po okraj, v tomto vedru to rostlinka uvítá. Na přímém slunci saje více, než ve skleníku. Pozor, chcete-li rostlinu přemístit ze skleníku nebo z domu ven na přímé slunce, dejte ji nejdříve do polostínu, někam pod strom nebo pod keř, kam sluneční paprsky padají skzr větve, protože při vystavené slunci bez přípravy rostlince spálíte listy a můžete jí i zničit. Z polostínu na přímé slunce umisťujeme zhruba po týdnu.

 


 

Kolik světla mají rády chilli papričky?

Úspěšným vyklíčením semínek chilli papriček péče zdaleka nekončí. Je třeba jim poskytnout vhodné podmínky pro růst. Nejdůležitější je světlo. Splnit tento požadavek může být v některých severních oblastech Evropy a v zimním období problém. Zapálení pěstitelé tento problém řeší nákupem pěstebních boxů. Světlo je důležitým faktorem k tomu, aby nám rostlinky pěkně rostly. Převážná řada pěstitelů tento problém řeší umístěním pěstebního boxu na parapet na tu stranu jejich obydlí, kudy přichází do domu nejvíce světla. Při nedostatku světla jsou rostlinky papriček  protáhlé a mají slabé stonky.

chilli-papricky-svetloChilli papričky mají v našich letních měsících dostatek světla k růstu. Pokud chcete být „fajnšmekrem“ a vypilovat pěstování chilli papriček k dokonalosti, tak lze nedostatek světla  vyřešit prostřednictvím využití umělého osvětlení speciálně určeného pro pěstování. Fluorescenční světlo vhodné pro pěstování je však kapitola sama pro sebe 🙂 Výbojky by však neměli být příliš teplé, aby naše sazeničky nespálili. Ideálně se dají k tomuto účelu využít sodíkové výbojky. Pokud si nechcete zakoupit pěstební set a pokusíte si vytvořit pěstírnu samy je vhodné světlo umístit tak, aby bylo posunovatelné v závislosti na růstu vašich rostlinek chilli. Přilišné teplo z těchto zářivek však rostlinkám neprospívá – vysouší je a spaluje. V kombinaci s vlhkým substrátem může také vést k tvorbě plísní.

Osvětlení by mělo být umístěno mezi 5 – 25 centimetry od vrcholu vámi pěstovaných papriček. Světlo je vhodné připojit k jednoduchému časovému spínači, kde lze nastavit dobu osvětlení. Tato doba by měla být mezi 16-18 hodinami za den. Rostlinkám můžete také pouze přisvicovat v průběhu noci a přes den je mít na parapetu na denním světle.

Hnojení paprik a chilli papriček

koreny-chilli-paprikaNikdy nelejte hnojivo na suchý substrát, mohli byste spálit kořeny!

Dokud rostlina roste, používejte hnojivo pro růst s dusíkem, například Krystalon Start. Jakmile uštípnete první květ, použijte hnojivo s obsahem fosforu, např. Krystalon Plod a Květ. Na návodech si přečtěte, jak správně hnojivo namíchat a v jakém poměru. Většina uvádí hnojení jednou na 14 dní, já je hnojím jednou týdně a je to lepší, rostlině se dostane více živin.

Jakmile papriky začnou kvést, je vhodné je trochu přihnojit hnojivem určeným přímo pro papriky. Je vhodné se vždy řídit doporučením výrobce hnojiva, který většinou doporučuje jak koncentraci, tak optimální dávkování hnojiva. Rozpustné hnojivo si můžete nachystat – pár kapek vždy do každé zálivky.

Plody paprik a chilli papričky

Postupem času jak naše rostlinky chilli papriček budou dozrávat, budou se postupně květy měnit v plody. Toto je období, na které každý pěstitel čeká. Znamená to, že již brzy se dočkáte svých vlastních plodů papriky. Mezi květem a plodem je však ještě jeden velmi důležitý mezi krok. Tímto krokem je opýlení.

Je dobře si uvědomit, že opět různé druhy paprik a chilli rostou různě rychle – pokud tedy pěstujete cayenské papriky – cayenský pepř – tyto kvetou a plodí daleko rychleji než papriky druhu habanero, schotch nebo naga. Tyto později jmenované papriky vyžadují daleko více světla a tepla k tomu, aby začali plodit. Tyto papričky je proto vhodné pěstovat spíše ve skleníku – za oknem – nebo předpěstovat v bytě tak, abyste využili celou možnou pěstitelskou sezonu.

Opylení většinou proběhne přirozeně pokud vaše chilli papričky rostou venku – hmyzem, zejména včelami. Pokud pěstujete papriky uvnitř a rostlina trpí opadáváním květů je dobré zvážit ruční opylení. Není to nijak složité, štěteček nebo malíčkem lehce vsunete dovnitř květu, lehce jim zavrtíte a opylení tak proběhne. Můžete se pokoušet napodobovat pohyb včely a přelétávat štětečkem z květu na květ.

chilli-paprickyNěkteré květy odpadnou přirozeně – není potřeba se kvůli tomu podnikat žádné zásadní kroky. Jakmile opylení proběhne, začínají se tvořit malé zárodky budoucích chilli papriček není již třeba nic jiného, než pokračovat s dodáváním dostatečného množství živin a vody. Týden až čtrnáct dnů před sklízení je vhodné již papriky nehnojit! a zalévat pouze vodou – tak aby se rostlina takzvaně propláchla od případných škodlivin.

Přejeme vám nové kulinářské zážitky s vlastnoručně vypěstovanými chilli papričkami. Uplatnění najdou ve vaší kuchyni – při nakládání zeleniny, při přípravě ostrých jídel. Chilli papričky můžete navléci na nit a usušit. Budou se vám hodit i v zimních měsících.