Máte rádi chilli papričky? Vypěstujte si vlastní prapričky Jalapeno, již ze semen. Pěstování těchto oblíbených papriček není vůbec náročné. Podrobné informace, jak na to – kdy semena papriček Jalapeno vysít, kdy sázet, jak zalévat, jak o prapričky Jalapeno pečovat – naleznete na našem webu JALAPENO.CZ . Dozvíte se také, kdy se papričky sklízí a jak je můžete zpracovat.
Odrůda JALAPEŇO má svůj původ v Mexiku ve městě Jalapa. Jalapeňo patří mezi nejznámější druhy papriček a patří mezi široce využívané papričky. Většina Jalapenos nepatří mezi hodně pálivé, ale vyskytují se i brutálnější odrůdy. V Mexiku, těmto papričkám říkají Jalapeno Cuaresmenos. Zralé se často suší a vyuzuje. Tento produkt se nazývá chipotle. Jalapeno a má jedinečnou chuť. Komerčně pěstována jalapeno se často konzervují nebo nakládají.
Jalapenos mohou být použity čerstvé nebo řezané do kroužků pro nachos a jsou také vynikající v dušených polévkami či doplněk na pizzu. Připravuje se z nich také velmi chutná salsa.Často se konzumují plněné masem nebo pro přípravu tradičního mexického jídla Jalapeno Poppers, který lze jednoduše popsat jako papriky plněné sýrem. Jalapeno je jedna z nejchutnějších odrůd chilli papriček pro přímou konzumaci i další zpracování.
Lusky papriček jsou asi 7 cm dlouhé a 3 – 4 cm široké. Papričky Jalapeňo mají kratší vegetační období – kolem 50 dnů. Větvičky jsou náchylnější k olámání. Vytváří mnoho květů. Stěny plodů jsou tlusté a vytvářejí silnou dužinu. Rostlina dorůstá do výšky kolem 50 cm, výjimečně až 70 cm, má velké množství plodů, zralé plody jsou sytě červené barvy.
Chilli papričky jsou bohaté na vitamin C a karoten („provitamin A“), obsahují řadu vitaminů skupiny B, vitamin B6 a jsou také velmi bohaté na železo, hořčík a draslík.
Pěstování jalapeno chilli papriček
Rostlina patří mezi snadno pěstovatelné, stačí dodržet pár jednoduchých zásad. Před výsevem doporučujeme namočit semena ve vodě. Doba klíčení semen je 5 – 10 dnů.
Rostlina patří mezi snadno pěstovatelné, stačí dodržet pár jednoduchých zásad:
- Semena nutno vysévat do kypré a stále vlhké půdy. Ideální jsou rašelinové květináčky nebo kokosové vlákno.
- Doporučujeme pravidelně rosit, aby substrát byl stále vlhký.
- Při klíčení nutno dodržet teplotu 22 – 30 °C. Údaj je důležitý zejména pro teplotu půdy, proto květináč umístíme poblíž otopného tělesa, třeba radiátoru, ale ne přímo na radiátor, abychom je neuvařili.
- Po vyklíčení zajistíme rostlinkám dostatek světla, které je nutné pro dobrý rozvoj rostliny.
- Dbáme také na to, aby teplota substrátu a vzduchu neklesla pod 20 °C. Vlhká půda a pravidelné rosení je nutné pouze pro první růstovou fázi, po přesazení ven nebo do většího květináče zálivku omezíme na běžný režim.
- V pozdějším období, zejména když po období kvetení začnou vznikat papričky, nesmí být půda převlhčena, protože může dojít ke k zahnití kořenů a také k praskání stěn plodů. Může se také projevit strupovitost, ale ta není na závadu, pouze kazí estetický dojem.
- Dobře se pěstují ve skleníku nebo fóliovníku. Tím se podstatně zvýší výnos papriček.
- Při zálivce sazenic nepolívejte vodou listy, omezí se tak vznik chorob a plísní.
- Lze je pěstovat po celý rok. Vyžaduji slunné (světlé) stanoviště, potřebuji dlouhý osvit, dobrou zálivku a kyprou půdu.
- Rostliny vytvářejí keřík, dosahuji výšky 70 cm a plody dosahují 7 cm.
Dobrý den.
Prosím o radu. Rostlina Moruga Scorpion se rozvětví a vytváří korunu. Zároveň však ve spodních patrech u prvních listů vyráží další výhony. Je vhodné tyto nové výhonky zaštipovat, aba se snáze a rychleji tvořila koruna ?
Děkuji za odpověď.
B. Havel