Když se řekne chilli paprička nebo feferonka, většina lidí si představí podlouhlou červenou papričku. U spousty chilli papriček tomu tak opravdu je, ale existuje a pěstuje se mnohem větší množství chilli papriček, které mají ve stadiu zralosti jiný tvar a hlavně i barvu. V mnoha případech se kromě červené barvy můžeme setkat s bílou, zelenou, temně rudou, žlutou, oranžovou, fialovou, hnědou a mnoha dalšími odstíny barev zralých chilli papriček.
Chilli papričky mohou mít během svého vývoje různé zabarvení, nejčastěji zelené, které se při dozrávání mění na červenou, ale i na jiné barvy. Opravdu záleží na tom, jaký druh pěstujeme. Proto je dobré vědět, o co se vlastně tento rok v květináči nebo skleníku staráme. Pokud chceme mít jistotu, je dobré nakoupit semínka od dobrého prodejce, který zaručí, že z koupených semínek opravdu vyroste to co má.
Když mají papričky barvu, kterou mají podle odrůdy mít, můžeme začít se sklizní. Aby jste měli jistotu, že jsou papričky opravu zralé, zkuste ji zmáčknout. Stěny zralé papričky pruží. Pokud mají tendenci spíše prasknout, nechte je ještě dozrát.
Pokud před sklizní omezíme zalévání, docílíme tím větší finální pálivosti.
Pokud papričky nejsou dozrálé a pěstujete v květináči, je potřeba rostlinu přenést domů a nechat na světle plody dozrát.
Při sklizni extrémně pálivých chilli doporučujeme používat rukavice.
JALAPENO
Jalapeno, jako všechny papriky se sklízejí buď v tzv. technické zralosti (zelené), nebo botanické zralosti (červené). K jídlu můžeš tedy používat jak zelené lusky, tak i červené. Jsou-li v botanické zralosti mají více cukrů a aromatických látek, ale také kapsaicinu. Musíš se rozhodnout, co preferuješ. Z těch plně vyzrálých taky můžeš mít semínka. Nejlepší bude, když tu zelenou vyzkoušíš – na někoho ta zelená stačí .
HABANERO
Chilli papričky Habanero, jedny z nejznámějších druhů pálivých papriček, mohou dle druhu dozrávat do několika různých barevných odstínů – nejčastější je barva červená, ale jsou i habanero papričky bílé, žluté nebo oranžové. Během růstu jsou habanero chilli papričky zelené, až když začnou dozrávat, vybarví se do své finální barvy. I pak necháváme papričky ještě dozrát, nesklízíme je hned jak se vybarví, ale až po dvou třech týdnech.
Co je SHU, capsaicin nebo Scovilleho stupnice?
Pálivost chilli papriček způsobuje látka capsaicin [kapsaicin]. Tato látka dráždí receptory bolesti v ústech, které jsou odpovědné za pocit pálení. K měření pálivosti se používá tzv. Scovilleho stupnice, která je pojmenována po Wilburu L. Scovillem, americkém chemikovi, který v roce 1912 zveřejnil metodu kvantitativního srovnávání pálivosti papriček – Scovilleho organoleptický test. K měření dle tohoto testu je potřebná paprika, voda a cukr. Paprika se smíchá s vodou a cukrem a následně se ochutná. Pokud roztok pálí, naředí se vodou a opět ochutná. Tento proces se opakuje až do stavu, kdy roztok nepálí. Stupeň naředění tak odpovídá příslušnému číslu SHU (kolikrát musí být roztok naředěn, aby kapsaicin nebyl detekován chutí).
Příklad:
Sladká paprika neobsahuje žádný capsaicin tak na Scovilleho stupnici má hodnotu 0 (paprika je celá, neředěná a nepálí). Naproti tomu např. paprička habanero má pálivost cca 400 000 SHU, z čehož plyne, že roztok musí být 400 000 krát ředěn vodou, než je capsaicin nedetekovatelný. 16 Scovilleho jednotek odpovídá množství kapsaicinu naředěného 1 k miliónu, proto nejvyšší možná dosažená hodnota – pro čistý 100% kapsaicin – dosahuje 16 milionů SHU. Největší slabinou Scovilleho organoleptického testu je jeho nepřesnost zapříčiněná lidským prvkem.
Počet SHU pro různé odrůdy paprik
Naměřené hodnoty SHU se mohou lišit v závislosti na odrůdě, podnebí nebo i půdě a údaje v následující tabulce přibližný rozsah pálivosti vybraných odrůd chilli papriček.
Napsat komentář