Nemáte rádi pálivé? Děláte velkou chybu. Nepodaří se vám zhubnout. Vědci prokázali, že jídlo s chilli papričkou dokáže rozpohybovat i ten nejlínější metabolismus. Podívejte se, jak pomáhají pálivé pokrmy našemu tělu a jak si takovou pořádně ostrou papričku vypěstovat doma.

Látky, které se ukrývají v ostrých přísadách, výrazně urychlují trávení. Váš metabolismus se díky většímu množství žaludečních šťáv rozjede na plný plyn a pomůže vám s hubnutím. A kdo je ten skrytý pomocník? Může za to rostlinný alkaloid – kapsaicin.

jalapenosZázračná dieta

Vědci v Kalifornii zkoumali chilli papričky. Důvodem toho byl fakt, že když zkonzumujeme ostré jídlo, okamžitě se na našem čele objeví kapičky potu. Polovina zkoumaných lidí jedla tablety s kapsaicinem a druhá pilulky s placebem. Výsledky jsou ohromující. Ti, kteří dostávali rostlinný alkaloid, vydali až dvakrát tolik energie, než lidé konzumující placebo. Závěr je tedy jasný. Při dietě se pálivým pokrmům nevyhýbejte!

Každá dieta má své ALE…

Nemůžete samozřejmě čekat, že po pravidelné konzumaci chilli papriček nebo tabletek s kapsaicinem budete hubnout sami. A že se vaše váha bude automaticky snižovat. Nikoliv… Leda byste se ládovali pouze chilli, a to po celý den, čímž byste ovšem riskovali pobyt v nemocnici se zažívacími problémy či vředy. Chilli je zdravá a chutná pochoutka, ale pouze v rozumných dávkách.


chilli-v-kvetinaciDoplněk stravy, který vás rozpálí

Ideální bude, když se vypravíte do lékárny či do fitness centra, kde jsou k dispozici tablety s chilli papričkami. Jedná se o doplněk stravy na přírodní bázi. Spalovač tuků s thermogenními účinky vám pomůže při shazování přebytečných kilogramů. Kromě kapsaicinu obsahují kapsle i synefrin, zelený čaj a zázvor. Všechny tyto pomocné látky zrychlují metabolismus, zvyšují spalování kalorií a zamezují růstu nových tukových buněk.

Chilli papričky také výborně působí na nervový systém. Říká se jim spouštěč dobré nálady. Samozřejmě víc funguje, pokud k chilli máte i chutné kvalitní jídlo.

Pěstujte si vlastní chilli papričky

V hobby marketech a zahradnictví jsou k dostání semínka a sazeničky nejrůznějších odrůd. Jak se vyznat v pálivosti? U jednotlivých druhů najdete velké číslo, které je doplněné zkratkou SHU. Jde o Scoville jednotku pálivosti (Scoville heat units). Odpovídá přítomnému množství kapsaicinu.

Sladká paprika nepálí, proto u ní najdeme označení (0 SHU). Naproti tomu jedna z pálivějších papriček Habanero má pálivost 300 000 SHU. Opravdovými kousky, které jen tak nerozdýcháte, jsou Trinidad Moruga Scorpion Red (2 009 231 SHU) a Dorest Naga (1 598 227 SHU). Vrcholem je chilli omáčka Danger (6 500 000 SHU).

Nakupujte podle stupnice SHU:
  • Pimento 100 – 500 SHU
  • Poblano 1 000 – 2 000 SHU
  • Jalapeño 2 500 – 8 000 SHU
  • Chipotle 5 000 – 10 000 SHU
  • Habanero 100 000 – 350 000 SHU
  • Infinity Chilli 1 067 286 SHU

 

V obchodech seženete už téměř cokoliv. Nejčastěji se objevují feferonky (500 SHU) a Jalapeno (500 – 2000 SHU). Hodnota kolem 1000 SHU označuje velmi slabou pálivosti. Do 9 000 SHU se dá vydržet v pokrmech. U vyšších hodnot se doporučuje konzumovat v malém množství nebo používat v podobě omáček, které jsou ředěné (rajčaty). Milovníci chilli ale tvrdí, že při tréninku zvládnete i do 250 000 SHU (paprička Habanero).