Základem zůstává kvalitní (ne konzumní) druh 40 % vodky (0,5 l), do kterého nakládáme na různě dlouhou dobu různý počet chilli papriček. Macerujeme při pokojové teplotě, 1 x denně protřepáme.
Zde uvádíme několik tipů : 7 chilli papriček (8 hodin) = příjemná kombinace k pití s lehkým nádechem chilli
10 chilli papriček (2 – 3 dny) = pálivější kombinace vhodná jako prevence předcházení chorob srdečních, cévních, při nachlazení, chřipce , při otylosti apod.
20 chilli papriček (min. 6 dní) = používáme po kapkách k přiostření gulášů, zeleninových pokrmů, polévek a všude tam, kde jídlu „něco chybí“. Vhodné do míchaných alkoholických nápojů apod.
Při náhodné konzumaci ostrou palčivost v ústech ztlumíme chlebem nebo pečivem. Nezapíjejte, pocit pálení by se ještě zvýšil.
Použité suroviny na 1 láhev:
- 0,5 l vodky
- chilli papričky malé (1 – 3 cm) – např. BirdsEyes
Birds eyes chilli jsou droboučké, špičaté papričky, které dorůstají velikosti 1 – 3 cm. Tyto malé papričky obsahují velké množství kapsicinu, což je palčivá látka způsobující zahřívací a povzbuzující účinky, ale také vitamíny (především C), minerály apod.
Chilli urychlují spalování kalorií v organizmu až o 25 %, ale mají i výrazné zdravotní účinky. Např. zahřátí vyvolané chilli způsobuje uvolnění hlenu, čistí dýchací cesty, přispívá k léčbě kašle a rýmy, chilli zvyšuje množství žaludečních kyselin, čímž nejen zajišťuje jejich dostatečné množství, které zlikvidují bakterie z potravy, ale podporují i dobré trávení. Pálivé chilli příznivě ovlivňují krevní oběh a mohou přispívat k předcházení krevních sraženin atp.
Nedoporučují se při podrážděném žaludku a nemocích střev (hemeroidy), ale v přiměřených dávkách působí na žaludek lépe než pepř. V pokrmech je kombinujeme zpravidla se sladkou paprikou. Přidávají se do pokrmů celé – na porce pro 4 osoby stačí 1 – 2 ks – nechají se povařit a vyjmou se. Hodí se do gulášů, zelných pokrmů, mexických, indických a čínských jídel, drštkové polévky, dušených směsí zeleniny, rýžových pokrmů aj.
Napsat komentář