Existují různé druhy mšicí, které napadají listy. Rostliny cannabisu napadají obvykle broskvové? mšice, 2 mm veliké a zelené, hnědé či černé barvy. Vyskytují se v okřídlených a neokřídlených generacích. Mšice se zdržují především na špičkách a na spodní straně mladých listů. Patří mezi sající hmyz. Svým dvojitým sosákem napumpují do listu enzymatické sliny, aby oslabily buňky, a zároveň z rostliny vysají šťávy obsahující cukry. Tím se listy zbarví a nakonec zvadnou. Kromě toho vylučují mšice lepkavou látku, která zůstává na rostlině a přitahuje špínu a plíseň. Navíc mohou mšice přenášet i různé viry.

Mšice se mohou extrémně rychle množit díky tomu, že samičky jsou schopné porodit více než 10 generací bez oplodnění. Během svého života může samička položit až 5 vajíček denně, která vyrostou za 9 dní. Mšice má mnoho biologických nepřátel, jako např. berušky, pavouky a další. Při indoor pěstování se jako predátor i proti mšicím nasazují Encelia farinosa a zlatoočka.

Samičky se rozmnožují bez oplození, k vývinu nové larvy dochází uvnitř těla. Na svět přicházejí plně vyvinuté larvy. Jedna samice vyprodukuje za svůj krátký život až dvě stě dalších samic – tedy pokud panují příznivé podmínky spojené s dostatkem potravy. Dojde-li k tomu, že se noví jedinci přemnoží, narostou mladým samičkám křídla a odlétají založit novou kolonii někam jinam. Některé mšice vyhledávají stále stejné rostliny, některé zase zkoušejí parazitovat na jiných druzích.

Když přijde ochlazení a dny se začnou zkracovat, vylíhnou se už i samečkové a dojde k páření. Samice pak nakladou vajíčka, která přečkají zimu. Z těch se na jaře líhnou samice nové. Stávající populace při příchodu prvních mrazíků hyne.


Bojovat můžete třemi způsoby. Buď použijete chemické postřiky, jež jsou poměrně agresivní a zaručí účinek. Nejčastěji se používají postřiky Talstar, Torant nebo Mospilan.

Zvláště účinný je Decis Flow, s nímž jsem velmi spokojen. Pro pokojové rostliny používejte i preventivně přípravek Perfect Plant – Insecticid.

Druhou možností je insekticid na přírodní bázi, který neobsahuje chemii a k jehož využití dochází čím dál více. Třetí variantou je nasazení přírodního predátora, jako je slunéčko sedmitečné (Coccinela septempunctata), zlatoočko (Chrysopa vulgaris) nebo parazitická vosička Aphidius colemani. Je však třeba mít na mysli, že na predátora mohou kdykoliv zaútočit mravenci.

V domácích podmínkách je nutná ochrana proti zavlečení mšic. Preventivně nainstalujte ochrannou síť tam, kde máte otevřená okna nebo balkon. Pro nově ,,nastěhované“ pokojovky je nutný postřik chemickým přípravkem.