paprika v kvetinaciPaprika je spolu s rajčaty horkým favoritem „balkonářů“. V závětří vyhřátého balkonu se jí velmi dobře daří. Které odrůdy jsou pro pěstování na balkóně ideální a jak se o ně starat?

Čerstvou, lahodnou zeleninu si můžeme vypěstovat i bez zahrádky. Pokud máme balkón, který není orientovaný na severní stranu, bude se na něm dařit nejen okrasným květinám, ale i zakrslým rajčatům, bylinkám v neposlední řadě paprikám, které patří mezi nejchutnější plodovou zeleninu. V nádobách vypadají i velmi dekorativně, na výběr máme mnoho vhodných odrůd. Platí pro ně stejná pravidla, jaká je třeba dodržovat při pěstování zeleniny v nádobách. A specielně pro ně platí, že čím více slunečních paprsků dostanou, tím lépe.

Osvědčená klasika

V truhlících si výtečně vede například úrodná odrůda Amy.  Vlivem omezeného kořenového prostoru v nádobě se ještě zvýrazní její kompaktní růst. Vyniká vysokou úrodou hrubostěnných smetanově bílých plodů lahodné chuti. Plodí opakovaně až do pozdního podzimu. Necháme plody dobře vyzrát (sklízíme je ale dřív než začnou červenat), až tehdy mají silnou stěnu dužiny.
 


 
 

Paprika pro děti

Opravdovou lahůdkou pro mini zahrádku je paprika Hamík. Menší oranžové plody téměř bez semen jsou skutečně sladké, takže chutnají i dětem. Rostlina jich navíc nese velké množství. Při pěstování v nádobě tvoří nízké stvoly plné oranžových světélek.

 

Nejpálivější plody: pěkně vypadají a chutnají jako oheň

Na balkoně si přijdou na své i milovníci pálivých paprik: capsaicin odpovědný za pálivost:

  • prokrvuje sliznice
  • zvyšuje chuť k jídlu a podporuje zažívání
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi

paprika3Capsaicin také rozšiřuje úsměv – podporuje totiž vylučování endorfinu – „hormonu štěstí“ – do krve. Z omezeného prostoru truhlíku lze sklidit dostatek „hořících“ plodů pro celou rodinu a zbude i pro sousedy. Habanero  patří k tomu nejpálivějšímu, co existuje ve světovém sortimentu paprik! Tři rostliny této papriky v truhlíku postačí i pro ty největší milovníky capsaicinu.

Většina kompaktních, tzv. okrasných papriček je jedlá a taky silně pálivá. Jako specialita stojí za vyzkoušení pravé čili. Štíhlé 5–7 cm dlouhé plody jsou skutečně pálivé. Kdo je na „extra pálivé“, sáhne po odrůdě Habanero, která je nově dostupná dokonce v červené i oranžové formě. Rostliny dorostou v truhlíku ideální velikosti 25–30 cm, mají pevnou stavbu, krásně větví a jsou výrazně dekorativní. Jejich 3–4 cm dlouhé plody jsou mírně nepravidelného tvaru.

 

Dekorativní keříčky

V nádobách působí velmi dekorativně keříčkové, nízké, kompaktní papriky odrůdy Pyramid. Pálivé dvoucentimetrové plody mají pyramidální tvar. Zvláštností této odrůdy je výrazná změna barvy v průběhu vývoje plodu. Mladé papričky jsou světle žluté až žlutozelené, postupně se vybarvují do fialova a dalším zráním do oranžova a červena. Různá stadia vývoje plodů a tedy i různé barvy jsou na rostlině najednou a tvoří zajímavou duhovou kombinaci.