Fóliovníky již dlouhou dobu patří k oblíbeným součástím českých zahrádek. Dřív bohužel nebylo na trhu dostatek kvalitních, různorodých a cenově dostupných variant skleníků. Většina lidí si proto fóliovníky vyráběla svépomocí doma. Dnes již je tomu naštěstí jinak. Z nabídky fóliovníků od českých i zahraničních výrobců si vybere opravdu každý a kvalita konstrukce i vlastní fólie je na velmi vysoké úrovni. Ceny jsou přitom čím dal lákavější. Fóliovník se tak stal levnou a dostupnou alternativou ke skleníkům. Vedle příznivé ceny a skvělé konstrukce je třeba zmínit i mobilitu fóliovníků. Jednoduše je na zahradě můžeme přemístit tam, kam zrovna potřebujeme.

Samozřejmě že fóliovníky nejsou stoprocentní náhradou skleníků, ale jejich základní funkci, tedy ochranu před výkyvy počasí, urychlení vegetačního období rostlin a její prodloužení od brzkého jara do pozdního podzimu zcela splní.


Někteří pěstitelé fóliovník používají k pěstování okrasných a tropických rostlin. Drtivá většina lidí jej ovšem využívá k pěstování zeleniny. Od brzkého jara můžete do fóliovníku sadit saláty. Fóliovníky s kvalitní konstrukcí a fólií totiž ochrání rostliny až do -5°C. Ve vašem fóliovníku tak již od dubna můžete mít jarní hlávkové saláty, hlávkové skleníkové saláty, červené saláty, celoroční, listové nebo ledové sáláty. Do fóliovníku taky můžete předsazovat brukev, zelí, květák, brokolici, růžičkovou a hlávkovou kapustu, celer, pórek, jahody nebo bylinky. Po tom co tyto rostliny přesadíte do záhonu, můžete do fóliovníku umístit další zeleninu, která tam bude chráněna před výkyvy počasí a odmění se vám tak obrovskými, chutnými a zdravými plody. Ať už to jsou tyčkové, hrnkové, keříkové nebo cherry rajčata, pálivé a sladké papriky, kozí rohy, kapie, lilky, okurky – hadovky, salátovky, nakládačky, cukety, dýně dokonce i melouny, ale samozřejmě i chilli papričky a různé druhy feferonek.

Koupi fóliovníku byste si měli pořádně naplánovat. Vzhledem k množství kvalitních výrobků se vyplatí koupi pořádně promyslet, aby fóliovník co nejlépe odpovídal vašim potřebám a možnostem. Samozřejmě, že budete hledat levné fóliovníky, ale vždy koukejte také na kvalitu konstrukce a plachty. Když už si fóliovník pořizujete, není to jen na jednu sezónu a tak výběru věnujte potřebnou pečlivost. Nejdříve je třeba si ujasnit, kam si jej na své zahrádce budete přát umístit. Podle prostoru, který na fóliovník máte, se pak můžete lépe rozhodnout jak velký jej pořídit. To taky úzce souvisí s tím, co vše si budete přát ve fóliovníku pěstovat a v jakém množství. Bude vám stačit malé pařeniště, menší fĺiovník na rajčata, nebo potřebujete velký s délou třeba větší než 5 metrů?

Důležitou roli hraje konstrukce. Měla by být masivní a bytelná, ale přitom lehce skladatelná a skladná po sezóně. Vždy je lepší na zimu fóliovník rozložit kompletní a do jara uschovat kompletní, než jen stáhnout fólii a kontrukci na zahradě ponechat celoročně. Pozornost je taky potřeba věnovat způsobu ukotvení kontrukce, obzvláště pokud žijete v místech kde jsou častější silnější větrné poryvy.


Zcela zásadní a nejdůležitější součásti kvalitního fóliovníku je fólie na fóliovník. Bohužel i dnes na trhu nalezněte fólie silné sotva 0,1 mm. Takovéto fólie jsou sice levnější, ve výsledku se vám jejich pořízení ale spíše prodraží. Poškodí je totiž nejen silnější vítr, ale třeba i trochu neopatrnější zacházení. Vyplatí se proto investovat do silnějších fólií, ty vám pak bez problému vydrží mnoho sezón. Ideální jsou třívrstvé fólie, jejichž životnost může být až 5 let. Vnější vrstva obsahuje UV stabilizátory, které brání fólii proti slunečnímu záření. Určitě je taky dobré věnovat dostatečnou pozornost tomu, jak je na fólii řešeno odvětrávání.