Skladování semen

Semínka skladujeme v suchém a mírně vytápěném prostředí, bez přístupu světla. Například ve špajzu v papírové krabici. Pouze dokonale zralá a zdravá semínka mají vysokou klíčivost – až 90%, která může být při dodržování optimálních podmínek pro uskladnění semen i několik let.

Správné klíčení semínek chilli papriček

Existuje několik způsobů jak docílit vysoké úrovně klíčivosti, musíme se však držet určitých pravidel. Nejjednodušší a nejlevnější se může zdát použití substrátu, který by měl být vždy sterilní (docílíme např. vypálením v troubě), zbaven škůdců, plísní a hub. Při výsevu semínka sejeme asi 3 mm hluboko do vlhkého substrátu a umístíme je na teplém místě. V žádném případě nedáváme semínka klíčit za okno nebo na topení, kde se střídají denní a noční teploty, semínka vám tak budou klíčit velice pomalu a nebo také nevyklíčí ani jedno semínko, protože se může stát, že teploty na topení vyskočí příliš vysoko a semínka tak uvaříte. Nebo naopak vám výsevní substrát či rašelinové tablety JIFFY přeschnou a semínka budou tak na vyhození.


Důležité je udržovat konstantní teplotu v rozmezí 25 – 28°C. Nejvhodnější pro klíčení semen jsou plastové pařníčky s horním víkem a ventilačními otvory, kde jsou dokonalé podmínky pro bujení klíčku. Zavlažování provádíme rozprašovačem, abychom semínka nevyplavily. Každý den kontrolujeme povrch substrátu a  v případě, že se objeví na povrchu plíseň, odstraníme jí a víko pařníku pootevřeme a snížíme tak vlhkost. Během týdne se mohou začít objevovat první klíčky (podle druhu papriky) a následný první pár děložních listů. Nastává období kdy pikýrujeme do samostatných květníků.

Pařníčky lze dnes koupit v každém lepším hobby obchodě. Mně se osvědčily například i plastové misky, ve kterých se prodává maso. Stačí vypláchnout a použít dva kusy proti sobě a super pařníček je na světě téměř zdarma.

Jak rychle klíčí chilli papričky?

Buďte trpěliví 🙂

Rychlost klíčení semen je závislá na teplotě, vlhkosti a odrůdě. Domestikované druhy Capsicum Annum mohou začít klíčit již třetí den od vysetí. Capsicum Chinense, které jsou také považovány za jedny z nejnáročnějších, mohou začít klíčit až za 6 týdnů. Z naší praxe a zkušeností však vyplívá, že odrůdy jako Jalapeno nebo kozí rohy začínají klíčit již 5 – 6 dní po vysetí! Takovéto klíčení lze dosáhnout pouze v případě, že semínkům dodáte potřebné podmínky – 25 – 28°C po dobu 24 hodin. Do 3 – 4 týdnů nám vzejdou vždy všechna zasetá semínka chilli papriček.

Pokud semínko nevyklíčí do 3 týdnů, začne plesnivět, může se jednat o hluché nedozrálé osivo, nebo o nedodržení některé z podmínek nutných ke zdárnému vyklíčení semene. Důležitou podmínkou je dosažení teploty nad 25°C v prostředí, kde semena necháváme naklíčit. Dalším důležitým faktem je, že výsevní substrát nebo rašelinové tablety JIFFY nesmí být přemokřené, stát ve vodě – klíčivost bude opět nulová, semínka tak utopíte a shnijí Vám.