Papriky se právem řadí k nejpěstovanějším a nejoblíbenějším plodinám, které s oblibou pěstují nejen lidé v České republice. Zkusme si říct několik zajímavých faktů, které mohou zahradníkům a zahradnicím pomoci v pěstění této lahodné zeleniny. Pěstování paprik má svá specifika při růstu na venkovních zahradách a ve skleníku.
Rozhodnete-li se pěstovat papriky venku na zahradě, tak ideální dobou pro vysazení již malých sazeniček je druhá polovina května. Je tomu tak hlavně kvůli tomu, že v tomto období již prakticky nehrozí přízemní mrazíky. Na záhonu je třeba pro papriky vybrat ideální plochu z pohledu ochrany před větrem. Nejvhodnější se jeví zejména jižně orientované zdi. Než se rozhodnete pro zasazení malých rostlinek, pokryjete tři dny předem záhon pro výsadbu černou mulčovací fólií. Ta pomůže záhonek dostatečně vyhřát, a pokud v ní vystřihnete otvory, ve kterých budou rostlinky paprik, určitě neprohloupíte a papriky budou jako v peřince. Použít můžete klidně ale jemnou netkanou textilii.
Různé odrůdy paprik není problém pěstovat v truhlících na balkóně. Tyto truhlíky musí mít průměr alespoň 25 centimetrů a měly by být dostatečně hluboké. Vysazujte papriky v rozestupu od 40 do 60 centimetrů. Záleží hlavně na samotné vzrůstnosti odrůdy. Do každé jamky, kterou vyhloubíte pro sazeničku, není špatné nasypat lopatku kompostu. Sazenice nezapomeňte také velmi důkladně zalít.
Ve skleníku jsou papriky dokonaleji chráněny.
Skleník je z pohledu pěstování mnohem specifičtější než zahrada. O papriky rostoucí zde by mělo být také specificky pečováno. Základem kvalitních plodů je bezesporu dobré opylování rostliny. Pro kvalitnější opylování jednotlivých rostlinek není rozhodně na škodu jimi zatřást, popřípadě štětečkem přenést pyl. Ve skleníku či fóliovníku panuje velmi teplé klima, které paprikám rozhodně prospívá.
Velkou výhodou je téměř úplná absence jakýchkoli škůdců, jež by mohli růstu paprik bránit, anebo jej dokonce úplně pozastavit. Výjimku mohou tvořit svilušky, jimž se pěstitelé nevyhnou ani v krytých prostorách. Naprosto nezbytné je u paprik kvalitní a pravidelné zalévání. Substrát okolo rostlinky musí být po celou dobu mírně vlhký. Nejvíce vláhy potřebuje rostlinka papriky v době, kdy se začínají tvořit plody. Jestliže tomu tak není, začnou osychat špičky plodů.
K bohaté úrodě mohou dopomoci také různá hnojiva. Ideální jsou ta, která obsahují draslík. Z postřiků proti již zmiňovaným sviluškám volte přípravky založené na základu z řapíkatého oleje. Důležitou prevencí pro bohatou úrodu je také časté rosení a zvyšování vlhkosti vzduchu.
Pěstování paprik mnohou zhatit fyziologické poruchy paprik
Papriky jsou prakticky nejrozšířenější zeleninou, která se na zahradách v tuzemsku pěstuje. K dispozici je celá řada odrůd paprik. Určitě není problém vybrat si papriky dle svého vlastního vkusu. Z pohledu druhů jsou charakteristické hlavně klasické kapie červené barvy, které jsou hodně oblíbené pro svou nasládlou lahodnou chuť. Jinak jsou ale také vynikající třeba zelené, žluté či oranžové papriky. Zapomenout bychom neměli ani na kozí rohy a také na chilli papričky. Když kupujeme papriky, tak jsou samozřejmě bez jakýchkoli fyziologických vad, nicméně při pěstování se těmto vadám jen těžko vyhneme.
Když bychom mněli jmenovat některé abiotické, tedy fyziologické poruchy paprik, tak zjistíme, že asi nejhorší poruchou je nekróza, tedy odumírání květních zakončení plodů. Když rostlina jednoduše nemá dostatečné množství vápníku, tak se deformuje anebo vůbec neroste. Vápník je zapotřebí dodávat dostatečnou zálivkou, která může být obohacena o hnojivo. To lze vybírat v několika rozličných variantách dle samotného složení hnojiva a také pochopitelně podle ceny.
Jaká hnojiva volit?
Jakékoli choroby paprik lze pochopitelně řešit prostřednictvím hnojiva. U nekrózy paprik je tomu podobně. Vhodný je na hnojení zejména chlorid vápenatý. Koupit mohou ale lidé mimo jiné také třeba některá speciální hnojiva na listy. Jmenovat bychom mohli třeba Kalkosan 30, Kalkosol 25 anebo Wuxal Aminocal a další. Nekróza se vyznačuje zejména skvrnami přímo na listech.
Deformace plodů
Typické je pro domácí pěstování paprik mimo jiné také třeba deformování plodů v závislosti na genetické výbavě rostliny papriky. Poruchy mohou být ale také vyvolány třeba nedostatečným opylením anebo přílišným teplem v období květu. Zapomenout bychom měli ale také na nadbytečnou zálivku a další poruchy plynoucí z ne příliš vhodného pěstování.
Napsat komentář